Пазаруване без излишни опаковки (моят опит за по-малко отпадъци)
Днес няма да споделя с вас рецепта, а нещо интересно, свързано с кухнята. Замисляли ли сте се колко излишни опаковки се събират в една кухня и как можем да избегнем найлоновите торбички?!
Лично аз, откакто започнах да използвам многократни торби, успях да намаля количеството боклук 3 пъти.
Помислете колко много найлонови торбички използваме всеки ден… По навик, дори връзка магданоз или банани слагаме в найлонови пликове, след което ги изхвърляме, веднага щом се приберем вкъщи. Предполагам, че знаете как това влияе на средата, в която живеем и растат децата ни.
Според моите наблюдения през последните години, най-много отпадъци се събират именно в кухнята. Това се отнася най-вече за семействата, в които готвенето е ежедневие.
Преди месец взех решение да намаля до минимум найлоновите опаковки. Все още не бих казала, че съм ги изключила напълно, но с малки крачки нещата се случват.
В различни сайтове се продават всякакви торбички за многократна употреба, но честно казано, на мен ми се сториха прекалено скъпи. Затова взех нещата в свои ръце и купих голямо парче тензух от магазин за платове. Понеже нямам машина, а и да си призная, шиенето не ми се получава особено, помолих баба да ги ушие.
Ако искате торбичките да се затварят, отгоре може да се постави връвчица, която да се стяга. А голяма торба за многократна употреба може да намерите в почти всеки хранителен магазин.
Пазарът е едно от първите места, където спокойно можете да пазарувате без опаковки. Всичко там е насипно и продавачите дори ще ви се зарадват, когато откажете найлоновата торбичка.
Преди години хората не са използвали еднократни пликове. Всичко се е слагало в торби тип „мрежа“ или други плътни торби за многократна употреба. Към днешна дата торбите тип „мрежа“ отново станаха популярни, а даже и модерни.
Ако изберете този вариант, хем ще пазарувате без опаковки, хем ще бъдете модерни!
Лично аз за меките плодове (като малини например) нося пластмасова кутия. Имам я от 1-2 години и предпочитам да я ползвам още няколко. Точно тази ми е много любима, защото без капак тежи точно 100 грама и така продавачът лесно смята колко трябва да ми сложи. Още по-хубавото е, че самите плодчета не се смачкват и когато се прибера, директно слагам кутията в хладилника. Пробвайте сами и вижте колко е лесно да се пазарува без найлонови пликове.
Многократните торбички не заемат кой знае колко място и можете да ги носите в дамската си чанта. Започнете с малки крачки.
Втората промяна може да е в това да замените пластмасовите бутилки за вода с такива от стъкло или неръждаема стомана. Така ще спестите средства, а в същото време няма да замърсявате околната среда. Да не говорим колко е вредна пластмасата за човешкото здраве…
Третата промяна е за любителите на кафето. В по-големите градове вече дори има кафенета, които ви правят отстъпка, ако им дадете да ви сложат кафето в чаша за многократна употреба.
Възползвайте се максимално и ще видите, че така ще спестите и пари. Можете да ги събирате в касичка.
Аз съм майка на 3-годишно дете и виждам как всичко му е интересно. Няма да изненадам никого, ако кажа, че децата копират най-вече родителите си. Опитвам се да дам добър пример на сина си и да го науча да пази природата.
Напоследък купувам прясното и киселото мляко в стъклени бутилки и буркани, които след това се използват много пъти. Бутилките са идеални за домашната лимонада например, а бурканите – за сготвено ястие, варива или пък за билки, подправки, насипни чайове и кафе.
Ако вие знаете други хитринки за пазаруване без опаковки, ще се радвам да ги споделите с мен.